Johann Bradley of Bucksport (left) takes off in a race at Saturday’s outdoor track meet in Bar Harbor. PHOTO BY AMANAT KHULLAR

GSA girls win MDI track meet



BAR HARBOR — The George Stevens Academy girls’ team took first at Saturday’s outdoor track meet at Mount Desert Island.

The GSA girls won with 131 points; John Bapst took second with 107; Presque Isle, third with 76; MDI, fourth with 66; Bucksport, fifth with 56; Central, sixth with 47; Searsport, eighth with 42; Ellsworth, ninth with 40; and Greenville, 10th with one.

For the boys, MDI won with 149 points. Presque Isle took second with 96; John Bapst, third with 85; GSA, fourth with 82; Central, fifth with 38; Ellsworth, sixth with 28; Bucksport, seventh with 22; Sumner, eighth with 16; Greenville, ninth with 12; Deer Isle-Stonington, 10th with 12; and Searsport, 11th with 10.

GIRLS’ RESULTS

The following Hancock County girls took first in events:

4×800-meter relay: Julia Zavaleta, Courtney King, Courtney Wasson and Kiona Osterlin of Ellsworth (12:13.77)

100-meter hurdles: Mazie Smallidge of GSA (18.67).

100-meter dash: Ashley Anderson of MDI (13.49).

1600-meter run: Mary Richardson of GSA (5:40.20).

4×100-meter relay: Lily Turner, Ashley Anderson, Adriana Novella and Paige Mason of MDI (52.50).

300-meter hurdles: Bella Cimeno of GSA (51.78).

200-meter dash: Adriana Novella of MDI (28.47).

3200-meter run: Mary Richardson of GSA (12:23.57).

4×400-meter relay: Mazie Smallidge, Hanna Gutow, Eliza Broughton and Bella Cimeno of GSA (4:32.39).

Triple jump: Mazie Smallidge of GSA (29-00).

Javelin throw: Morgan Dauk of GSA (113-04).

Discus throw: Mavis Taungatu’a of Bucksport (109-05).

BOYS’ RESULTS

The following Hancock County boys took first in events:

4×800-meter relay: Ollie Dillon, Meredith Thomas, Trent Williamson and Evan Soukup of GSA (9:34.82).

100-meter dash: Ryan Bender of MDI (11.64).

4×100-meter relay: Chris Farnsworth, Josh Bloom, Giovanni McKenzie and Ryan Bender of MDI (47.34).

800-meter run: Ollie Dillon of GSA (2:15.08).

3,200-meter run: John Hassett of GSA (10:12.18).

4×400-meter relay: Billy Kerley, Josh Bloom, Isaiah Keene and Ryan Bender of MDI (3:42.59).

Triple jump: Isaiah Keene of MDI (38-11).

Javelin throw: Croix Albee of MDI (143-03).

Discus throw: Croix Albee of MDI (131-11).

Shot put: Croix Albee of MDI (47-00.5).

Pole vault: Johann Bradley of Bucksport (12-00).

Leave a Reply

Your email address will not be published.