Local athletes named to spring all-conference teams



ELLSWORTH — The Penobscot Valley Conference has unveiled its all-conference and all-academic selections for the 2022 high school spring season as a bevy of area student athletes were honored for their efforts on the diamond, court, track, field and in the classroom.

Locally, athletes from Ellsworth High School, Mount Desert Island High School, Bucksport High School, George Stevens Academy and Sumner Memorial High School were recognized, including two coaches and four players who earned coach- and player-of-the-year honors.

Ellsworth baseball coach Dan Curtis and Bucksport softball coach Mike Carrier nabbed coach-of-the-year honors, while Mount Desert Island’s Westy Granholm (boys’ tennis) and Linda Bolten (girls’ tennis) and Bucksport’s Ty Giberson (baseball) and Ella Hosford (softball) earned player-of-the-year recognition.

The following are area athletes and coaches who nabbed all-conference and all-academic accolades:

Class B softball

First team — Ellsworth’s Sophia Lynch and Tyler Hellum; and Mount Desert Island’s Bailey Goodell and Addy Boyce.

Second team — Mount Desert Island’s Olivia Gray, Leah Carroll and Grace Horner; and Ellsworth’s Aaliyah Manning.

All-academic — Ellsworth’s Alivia Harvey.

Class B baseball

First team — Ellsworth’s Hunter Curtis, David Baugh and Craig Burnett; and Mount Desert Island’s Quentin Pileggi.

Second team — Ellsworth’s Peter Keblinsky and Michael Palmer; and Mount Desert Island’s A.J. Lozano and Joey Wellman-Clouse.

Coach of the year — Ellsworth’s Dan Curtis.

All-academic — Ellsworth’s Hunter Curtis, Brett Bragdon, Michael Palmer and Dan Howie.

Class C softball

First team — Bucksport’s Ella Hosford, Lily Chiavelli and Allie Pickering; and Sumner’s Rachel Colby.

Second team — Bucksport’s Faith Vincent and Emma Freeman.

Third team — Bucksport’s Jetta Shook; George Stevens Academy’s Alyssa Ladd and Layla Pickering; and Sumner’s Caroline Tracey.

Player of the year — Bucksport’s Ella Hosford.

Coach of the year — Bucksport’s Mike Carrier.

All-academic — Sumner’s Rachel Colby; and George Stevens Academy’s Ashley Emerson.

Class C baseball

First team — Bucksport’s Ty Giberson, Jake Guty and Tyler Hallett.

Second team — Bucksport’s Cam Rich.

Third team — George Stevens Academy’s Sol Lorio.

Honorable mention — George Stevens Academy’s Harrison Walden.

Player of the year — Bucksport’s Ty Giberson.

All-academic — Bucksport’s Tyler Hallett.

Large school girls’ track and field

First team — Mount Desert Island’s Amelia VanDongen, Bella Brown, Grace Munger, Sophia Taylor and AyliGrace Munro; and Ellsworth’s Paige Sawyer.

Second team — Mount Desert Island’s Fiona St. Germain, Azaria Long, AyliGrace Munro and Callie Eason; and Ellsworth’s Addison Nelson and Tori Watkins.

All-academic — Ellsworth’s Amie Lupo, Paige Sawyer, Addie Leslie and Julie Mattson; and Mount Desert Island’s Bella Brown, Zoe Eason, Grace Munger, AyliGrace Munro, Alexis Simard and Olivia Underwood.

Large school boys’ track and field

First team — Mount Desert Island’s Miles Burr; and Ellsworth’s Cruz Coffin, Connor Wight, Silas Montigny and Aaron Lynch.

Second team — Mount Desert Island’s Noah Daigle, Jesse Lower, Ieuan Howell and Miles Burr; and Ellsworth’s Drew Pierson.

All-academic — Ellsworth’s Darren Easler and Lucas Fendl.

Small school girls’ track and field

First team — Bucksport’s Johanna Stiles, Angelina Cotoni, Natasha Monreal and Carly McHale; George Stevens Academy’s Kathleen Stephens and Thea Crowley; and Sumner’s Ada Fisher.

Second team — Sumner’s Ada Fisher; Bucksport’s Alyx Frazell and Carly McHale; and George Stevens Academy’s Oceania Black, Iris Kimball, Abby Parker, Thea Crowley, Nora Spratt, Jillian Eldridge and Kathleen Stephens.

All-academic — Bucksport’s Johanna Stiles; and George Stevens Academy’s Clementine Bannon, Alexa Kennedy, Abigail Parker and Grace Whiting.

Small school boys’ track and field

First team — Bucksport’s William Hileman, Colin Simpson and Nathan Paulauskas; Sumner’s Kaleb Colson and Caleb Willett; and George Stevens Academy’s Micah Bryan, Noah Czuj, Jack Gray, Arden Weaver and Thomas Norgang.

Second team — George Stevens Academy’s Arden Weaver, Asaiah Nanson and Andrew Hipskey; and Bucksport’s Gage Bruns, Colin Simpson, William Bissonnette and William Hileman.

All-academic — Bucksport’s Will Bissonnette, Kyle Cloutier, Hugh Jack and Liam Swift; and George Stevens Academy’s Noah Czuj, Scotland Farmer, Jaden Lewis, Wyatt McKechnie, John Gray and Clark Morrison.

Class B boys’ tennis

First team — Mount Desert Island’s Westy Granholm and Max Friedlander.

Second team — Ellsworth’s Roa Barrett, Chance Mercier and Dallas Flood; and Mount Desert Island’s Jack Hodgdon and Jameson Weir.

Player of the year — Mount Desert Island’s Westy Granholm.

All-academic — Ellsworth’s Tate Carter, Eli Pouwels, Andrew Young and Dallas Flood; and Mount Desert Island’s Jacob Lurvey.

Class B girls’ tennis

First team — Mount Desert Island’s Linda Bolton and Lelia Weir.

Second team — Ellsworth’s Miah Coffin and Kahlan Keene; and Mount Desert Island’s Addy Smith and Hannah St. Amand.

Honorable mention — Ellsworth’s Megan Jordan.

Player of the year — Mount Desert Island’s Linda Bolten.

All-academic — Ellsworth’s Grace Gumpp, Abigail Bland and Bailey Clarke; and Mount Desert Island’s Addy Smith.

Class C boys’ tennis

First team — George Stevens Academy’s Robbie Bennett, Ben Hallett and Cyrus Blake.

Second team — George Stevens Academy’s Oliver Lardner.

All-academic — George Stevens Academy’s Dinh (Khang) Nguyen.

Class C girls’ tennis

First team — George Stevens Academy’s June Page and Eliza Crowley.

All-academic — George Stevens Academy’s Chloe Sheahan.