GSA gets strong individual showings at Hampden meet



HAMPDEN — Top-level performances, including four firsts, were the norm for George Stevens Academy track and field athletes on Saturday, May 14.

Thea Crowley in the distance races and Andrew Hipsky in the hurdles keyed the Eagles with two individual first-place finishes.

The girls’ team scores were Bangor 328.5, Hampden Academy 81, George Stevens Academy 59, Houlton 40, Fort Kent 34 and Dexter 5.5.

The boys’ team scores were Bangor 253, Hampden Academy 131, George Stevens Academy 66, Dexter 45, Houlton 34 and Fort Kent 21.

The individual and relay results for the Eagle girls were:

100 meters — 22, Jillian Eldridge, 14.75; 30, Abby Parker, 15.16; 32, Alexa Kennedy, 15.53; and 43, Eve Skoletsky, 23.81.

200 meters — 2, Kathleen Stephens, 28.86; 12, Jillian Eldridge, 31.77; 15, Alexa Kennedy, 32.35; and 18, Nora Spratt, 34.39.

400 meters — 2, Kathleen Stephens, 1:04.31; 8, Abby Parker, 1:12.81; and 10, Liberty Farmer, 1:19.26.

800 meters — 15, Oceania Black, 3:02.62; and 16, Iris Kimball, 3:07.44.

1,600 meters — 1, Thea Crowley, 5:18.70.

3,200 meters — 1, Thea Crowley, 12:21.71.

100-meter hurdles — 6, Nora Spratt, 19.73; and 9, Liberty Farmer, 21.77.

300-meter hurdles — 8, Jillian Eldridge, 58.36; and 9, Nora Spratt, 1:00.26.

4×400-meter relay — 3, George Stevens Academy (Oceania Black, Iris Kimball, Kathleen Stephens, Thea Crowley), 4:52.80.

High jump — 2, Kathleen Stephens, 4-10; 6, Liberty Farmer, 4-4; and 20, Jenna Blodgett, 3-6.

Triple jump — 8, Nora Spratt, 26-3; and 11, Jenna Blodgett, 20-1.75

Shot put — 16, Eve Skoletsky, 12-7.

Discus — 3, Maranda Pert, 93-1.

Javelin — 7, Jenna Blodgett, 65-0; and 26, Eve Skoletsky, 26-3.

The individual and relay results for the Eagle boys were:

100 meters — 13, Arden Weaver, 12.47; 17, Rowan Gagne, 12.59; 18, Ben Baldwin, 12.63; 19, Jake Lepper, 12.63; 24, Monte Weaver, 12.77; 37, Ansel Tenney, 13.98; 38, Jaden Lewis, 14.11; 39, Charlie Parker, 14.11; and 44, James Bernard, 14.77.

200 meters — 9, Jake Lepper, 25.90; 11, Ben Baldwin, 26.02; 12, Monte Weaver, 26.28; 14, Jack Gray, 26.41; 17, Sayer Williams, 27.07; 19, Ansel Tenney, 28.87; 20, Jaden Lewis, 28.92; 22, Emmett Watters, 29.28; 24, Charlie Parker, 30.68; and 25, Wyatt McKechnie, 32.52.

400 meters — 2, Arden Weaver, 55.29; 3, Clark Morrison, 57.03; 5, Jack Gray, 58.68; 9, Monte Weaver, 1:00.55; 12, Ansel Tenney, 1:05.43; 13, Caden Wehrwein, 1:06.00; 14, Jaden Lewis, 1:06.12; and 15, Charlie Parker, 1:08.61.

800 meters — 8, Micah Bryan, 2:23.52; 10, Arden Weaver, 2:27.58; and 11, Ira Buchholz, 2:29.38.

1,600 meters — 7, Micah Bryan, 5:12.68; 8, Ira Buchholz, 5:16.14; 16, Emmett Watters, 6:00.10; 17, Sebastian Petrak, 6:07.10; 20, Erik Davis, 6:14.16; 21, Caden Wehrwein, 6:14.50; and 25, Wyatt McKechnie, 6:42.27.

3,200 meters — 2, Clark Morrison, 10:46.57; 6, Micah Bryan, 11:58.71; and 7, Erik Davis, 13:59.82.

110-meter hurdles — 1, Andrew Hipsky, 17.58; 5, Sayer Williams, 20.85; and 7, Jacob Larrabee, 21.97.

300-meter hurdles — 1, Andrew Hipsky, 46.66.

4×100-meter relay — 3, George Stevens Academy (Jake Lepper, Ben Baldwin, Sayer Williams, Rowan Gagne), 48.37.

4×400-meter relay — 2, George Stevens Academy (Arden Weaver, Clark Morrison, Jack Gray, Andrew Hipsky), 3:55.52.

Long jump — 11, Rowan Gagne, 16-7; and 18, Jacob Larrabee, 13-5.5.

Triple jump — 6, Ira Buchholz, 30-7.5.

Shot put — 10, Scotland Farmer, 33-10; 12, Jack Sullivan, 31-11; and 15, Charles St Lawrence, 30-7.5.

Discus — 12, Charles St Lawrence, 82-1; 19, Scotland Farmer, 68-7; and 22, Jack Sullivan, 62-4.

Javelin — 15, Jack Sullivan, 83-10; 33, Scotland Farmer, 54-2; and 37, James Bernard, 51-9.

1,600-meter racewalk — 5, Sebastian Petrak, 12:06.13.

Mixed 4×100-meter relay — Exhibition: George Stevens Academy (Eve Skoletsky, Jack Sullivan, Scotland Farmer, Maranda Pert), 1:12.00.

Leave a Reply

Your email address will not be published.