Bucksport track teams shine at meet in Orono



ORONO — Bucksport and Deer Isle-Stonington were among the teams competing at a regular-season high school track-and-field meet on Friday, May 20.

In the meet hosted by the Orono Red Riots, the Golden Buck girls finished first and Bucksport boys second.

The girls’ team scores were: Bucksport 224, Orono 198.5, Piscataquis 38.5, Mattanawcook Academy 22, Dexter 10, Deer Isle-Stonington 8, Washburn 5 and Greenville 1.

The boys’ team scores were: Orono 245, Bucksport 166, Dexter 45, Washburn 28, Mattanawcook Academy 12, Greenville 8, Piscataquis 6 and Deer Isle-Stonington 4.

The girls’ individual and relay results for Bucksport and Deer Isle-Stonington were:

100 meters — 1, Johanna Stiles, Bucks, 13.46; 2, Angelina Cotoni, Bucks, 13.92; 3, Carly McHale, Bucks, 14.09; 4, Macey Brown, DIS, 14.10; 5, Ruby Pereira, Bucks, 14.43; 6, Ashley Cyr, Bucks, 14.96; 8, Maya Brown, DIS, 15.08; 11, Summer Greer, Bucks, 15.43; and 14, Makenzie Rodriguez, Bucks, 15.77.

200 meters — 1, Johanna Stiles, Bucks, 28.42.

400 meters — 2, Abigail Hunt, Bucks, 1:09.32; and 4, Ashley Cyr, Bucks, 1:11.16.

800 meters — 6, Nettie Fox, Bucks, 3:05.42; and 7, Abigail Farricker, Bucks, 3:22.38.

1,600 meters — 3, Rebekah Ireland, Bucks, 6:08.58; and 5, Rylee Vanscoy, Bucks, 7:56.04.

3,200 meters — 2, Rebekah Ireland, Bucks, 13:10.84; 4, Christina Degiso, Bucks, 15:05.77; and 5, Abigail Farricker, Bucks, 16:35.36.

100-meter hurdles — 1, Angelina Cotoni, Bucks, 17.74; and 2, Summer Greer, Bucks, 22.31.

300-meter hurdles — 1, Alyx Frazell, Bucks, 52.24; and 2, Chloe Bratcher, Bucks, 57.65.

4×100-meter relay — 1, Bucksport (Carly McHale, Angelina Cotoni, Natasha Monreal, Johanna Stiles), 52.77; and 5, Bucksport (Makenzie Rodriguez, Meg Morrison, Summer Greer, Ruby Pereira), 59.82.

4×400-meter relay — 1, Bucksport (Ashley Cyr, Abigail Hunt, Rebekah Ireland, Alyx Frazell), 4:45.86.

High jump — 1, Alyx Frazell, Bucks, 4-5; and 2, Helaina Winslow, Bucks, 4-4.

Pole vault — 1, Angelina Cotoni, Bucks, 7-6.

Long jump — 1, Natasha Monreal, Bucks, 15-11.5; 2, Carly McHale, Bucks, 15-0.75; 4, Macey Brown, DIS, 13-9.5; 6, Ruby Pereira, Bucks, 13-7.5; 7, Emma Brezovsky, Bucks, 13-1.75; 10, Makenzie Rodriguez, Bucks, 12-6; 11, Maya Brown, DIS, 12-5.75; and 27, Alia Cough, Bucks, 8-2.25.

Triple jump — 1, Natasha Monreal, Bucks, 32-10; 3, Carly McHale, Bucks, 29-10.5; and 4, Helaina Winslow, Bucks, 29-8.25.

Shot put — 3, Alyssa Maguire, Bucks, 28-1; 4, Meg Morrison, Bucks, 26-3.5; 6, Mercedes Taungatua, Bucks, 25-8.5; 9, Laycee Tweedie, Bucks, 23-6; 10, Auriane Langlet, Bucks, 23-2; 13, Lauri Carter, Bucks, 20-4.5; and 14, Guinevere Berry, Bucks, 19-10.

Discus — 4, Mercedes Taungatua, Bucks, 75-10; 5, Alyssa Maguire, Bucks, 73-11; 10, Rylee Coombs, Bucks, 61-11; 11, Laycee Tweedie, Bucks, 57-8; 12, Guinevere Berry, Bucks, 57-1; 14, Macey Brown, DIS, 54-3; 16, Meg Morrison, Bucks, 50-10; 21, Lauri Carter, Bucks, 44-8; and 22, Auriane Langlet, Bucks, 43-4.

Javelin — 2, Alyssa Maguire, Bucks, 86-6; 8, Mercedes Taungatua, Bucks, 69-10; 11, Rylee Coombs, Bucks, 59-9; 12, Laycee Tweedie, Bucks, 55-6; 19, Guinevere Berry, Bucks, 48-1; 20, Nettie Fox, Bucks, 47-1; and 27, Lauri Carter, Bucks, 34-11.

1,600-meter racewalk — 4, Lily Therrien, Bucks, 11:55.51.

The boys’ individual and relay results for Bucksport and Deer Isle-Stonington were:

100 meters — 4, Evan Donnell, Bucks, 12.65; 7, Kamryn Webber, Bucks, 12.82; 8, Drew Gaudreau, Bucks, 12.87; 11, Isaiah Hatch, DIS, 13.04; 12, Ayden DeBeck, Bucks, 13.23; 17, Mitchell Williams, Bucks, 14.01; 21, Christopher Tapley, Bucks, 16.02; and 24, Zane Carter, Bucks, 18.11.

200 meters — 4, Drew Gaudreau, Bucks, 25.83; 7, Ayden DeBeck, Bucks, 27.33; and 11, Zane Carter, Bucks, 31.20.

800 meters — 1, Gage Bruns, Bucks, 2:09.85; 2, Jacob Brezovsky, Bucks, 2:18.10; 5, Cayden Gross, Bucks, 2:40.86; and 7, Liam Swift, Bucks, 2:47.95.

1,600 meters — 4, Liam Swift, Bucks, 5:56.02.

3,200 meters — 1, William Hileman, Bucks, 10:00.63; and 3, Michael Johnson, Bucks, 11:12.71.

110-meter hurdles — 2, Kai Brown, Bucks, 17.88; 4, Henry Foster, Bucks, 19.71; and 7, Brice Lindsey, Bucks, 21.33.

300-meter hurdles — 2, Kai Brown, Bucks, 48.87; 3, Henry Foster, Bucks, 49.05; and 4, Brice Lindsey, Bucks, 53.05.

4×100-meter relay — 2, Bucksport (Kai Brown, Evan Donnell, Kamryn Webber, Drew Gaudreau), 48.52.

4×400-meter relay — 2, Bucksport (Henry Foster, Drew Gaudreau, Gage Bruns, Jacob Brezovsky), 3:58.73; and 4, Bucksport (Cayden Gross, Christopher Tapley, Ayden DeBeck, Brice Lindsey), 4:43.81.

High jump — 1, Nathan Paulauskas, Bucks, 5-8; 2, Alex Newman-Hancock, Bucks, 5-2; 4, Isaiah Hatch, DIS, 4-8; and 7, Mitchell Williams, Bucks, 4-3.

Pole vault — 4, Dylan Courtney, Bucks, 9-0; and 6, Ronan Maguire, Bucks, 8-0.

Long jump — 1, Nathan Paulauskas, Bucks, 19-9.25; 2, Evan Donnell, Bucks, 18-10.5; 3, Kamryn Webber, Bucks, 17-11.25; and 9, Alex Newman-Hancock, Bucks, 16-4.5.

Triple jump — 4, Kamryn Webber, Bucks, 34-10.

Shot put — 3, Evan Trojano, Bucks, 36-11.75; 6, Adrian Russell, Bucks, 33-4.5; 8, William Bissonnette, Bucks, 32-3; 10, Sione Taungatua, Bucks, 31-8.5; 11, Garrett Carrier, Bucks, 31-4; 13, Donald Eldridge, Bucks, 29-0; 17, Ronan Maguire, Bucks, 28-0.5; 19, Wyatt Weaver, Bucks, 26-11.25; 22, Kyle Cloutier, Bucks, 25-9; 24, Azize Younes, Bucks, 25-1.75; and 28, Mason Forrest, Bucks, 22-1.5.

Discus — 3, Evan Trojano, Bucks, 110-2; 4, William Bissonnette, Bucks, 103-1; 5, Sione Taungatua, Bucks, 101-5; 7, Adrian Russell, Bucks, 96-5; 9, Mason Forrest, Bucks, 86-8; 11, Ashton Paul 10 Orono 82-1; 12, Kyle Cloutier, Bucks, 81-3; 15, Ronan Maguire, Bucks, 76-1; 21, Donald Eldridge, Bucks, 66-2; 22, Wyatt Weaver, Bucks, 65-6; 25, Azize Younes, Bucks, 62-2; 25, Garrett Carrier, Bucks, 62-2; 29, Isaiah Hatch, DIS, 58-4; and 31, Wynn Therrien, Bucks, 48-9.

Javelin — 5, Kayden Foster, Bucks, 117-8; 7, Nathan Paulauskas, Bucks, 111-3; 8, Evan Trojano, Bucks, 105-3; 11, Azize Younes, Bucks, 97-6; 13, Sione Taungatua, Bucks, 95-3; 17, Ronan Maguire, Bucks, 87-0; 22, Cody Monreal, Bucks, 69-5; 23, Donald Eldridge, Bucks, 69-3; 27, Garrett Carrier, Bucks, 63-2; 29, Mason Forrest, Bucks, 61-11; 31, Kyle Cloutier, Bucks, 60-1; 34, Wyatt Weaver, Bucks, 54-7; and 35, Wynn Therrien, Bucks, 53-9.

Leave a Reply

Your email address will not be published.