Bucksport sweeps home track meet



BUCKSPORT — The Bucksport Golden Bucks enjoyed home sweet home on May 5 as the hosts swept to high school track-and-field meet team wins.

The girls’ team scores were: Bucksport 176, Central 115, Narraguagus 25, Sumner 18 and Hermon 15.

The boys’ team scores were: Bucksport 173, Hermon 76.5, Sumner 69.5, Central 36 and Narraguagus 13.

The Bucksport and Sumner girls’ individual and relay results were:

100 meters — 1, Angelina Cotoni, Bucks, 13.64; 4, Natasha Monreal, Bucks, 14.21; 5, Carly Mchale, Bucks, 14.29; 6, Ada Fisher, Sum, 14.59; 8, Ruby Pereira, Bucks, 14.96; 10, Ashley Cyr, Bucks, 15.17; 11, Meg Morrison, Bucks, 15.33; 12, Maddi Matteson, Sum, 15.74; 14, Rhiannon Sargent, Sum, 15.77; 20, Guinevere Berry, Bucks, 16.87; 21, Julia Chaploney, Sum, 17.11.

200 meters — 3, Ashley Cyr, Bucks, 30.87; and 6, Rhiannon Sargent, Sum, 33.12.

400 meters — 1, Abigail Hunt, Bucks, 1:11.74.

800 meters — 1, Rebekah Ireland, Bucks, 2:44.67; 5, Evie Hileman, Bucks, 3:03.59; 6, Christina Degiso, Bucks, 3:04.14; 7, Nettie Fox, Bucks, 3:20.61; 8, Lanie Stubbs, Bucks, 3:27.63; 9, Rylee Vanscoy, Bucks, 3:27.67; and 10, Emma Brezovsky, Bucks, 3:35.91.

1,600 meters — 1, Rebekah Ireland, Bucks, 5:59.91; and 4, Christina Degiso, Bucks, 7:00.01.

3,200 meters — 1, Abigail Farricker, Bucks, 15:36.96.

100-meter hurdles — 1, Angelina Cotoni, Bucks, 17.45; and 2, Summer Greer, Bucks, 21.63.

300-meter hurdles — 1, Ada Fisher, Sum, 50.14; 2, Alyx Frazell, Bucks, 51.40; 3, Chloe Bratcher, Bucks, 59.89; and 5, Summer Greer, Bucks, 1:03.67.

4×100-meter relay — 1, Bucksport (Natasha Monreal, Angelina Cotoni, Alyx Frazell, Carly Mchale), 53.65; 3, Bucksport (Meg Morrison, Summer Greer, Ruby Pereira, Ashley Cyr), 59.72; and 4, Sumner (Rhiannon Sargent, Maddi Matteson, Ada Fisher, Julia Chaploney), 1:00.31.

4×400-meter relay — 2, Bucksport (Abigail Hunt, Rebeka Ireland, Ashley Cyr, Alyx Frazell), 4:44.48.

4×800-meter relay — 1, Bucksport (Nettie Fox, Lanie Stubbs, Evie Hileman, Christina Degiso), 13:58.69.

High jump — 1, Alyx Frazell, Bucks, 4-8; and 3, Helaina Winslow, Bucks, 4-2.

Pole vault — 1, Angelina Cotoni, Bucks, 6-6.

Long jump — 1, Natasha Monreal, Bucks, 15-7; 2, Carly Mchale, Bucks, 14-11; 4, Ruby Pereira, Bucks, 13-4; 7, Summer Greer, Bucks, 11-11.5; 9, Julia Chaploney, Sum, 11-2; 11, Rhiannon Sargent, Sum, 9-7; and 12, Alia Cough, Bucks, 6-9.

Triple jump — 1, Natasha Monreal, Bucks, 33-0; 2, Helaina Winslow, Bucks, 30-1; and 3, Carly Mchale, Bucks, 29-9.

Shot put — 3, Meg Morrison, Bucks, 28-3; 4, Alyssa Maguire, Bucks, 27-1.5; 5, Mercedes Taungatua, Bucks, 27-0.5; 8, Auriane Langlet, Bucks, 22-3; 10, Lauri Carter, Bucks, 21-00.75; 11, Guinevere Berry, Bucks, 20-4.25; and 12, Laycee Tweedie, Bucks, 19-11.5.

Discus — 3, Alyssa Maguire, Bucks, 78-10; 6, Mercedes Taungatua, Bucks, 67-8; 8, Laycee Tweedie, Bucks, 63-5; 9, Rylee Coombs, Bucks, 55-1; 12, Guinevere Berry, Bucks, 53-3; 14, Meg Morrison, Bucks, 49-10; 15, Auriane Langlet, Bucks, 48-3; and 16, Lauri Carter, Bucks, 45-4.

Javelin — 2, Ada Fisher, Sum, 80-8; 3, Alyssa Maguire, Bucks, 79-8; 4, Laycee Tweedie, Bucks, 68-3; 6, Mercedes Taungatua, Bucks, 62-3; 7, Rylee Coombs, Bucks, 56-8; 11, Lauri Carter, Bucks, 46-5; and 15, Auriane Langlet, Bucks, 36-2.

1,600-meter racewalk — 1, Lily Therrien 9 Bucks, 11:53.86.

 

The Bucksport and Sumner boys’ individual and relay results were:

100 meters — 1, Billy Wray, Sum, 12.48; 3, Aiden Griffin, Sum, 12.87; 5, Kamryn Webber, Bucks, 12.96; 6, Sage Hatch, Sum, 13.08; 9, Ayden DeBeck, Bucks, 13.46; 10, Julian Dennison, Sum, 13.57; 12, Logan Buteau, Sum, 13.82; 19, Mitchell Williams, Bucks, 14.21; 21, Jack Fisher, Sum, 14.69; 22, Hector Orozco-Delgado, Sum, 15.13; 23, Cayden Gross, Bucks, 15.26; 24, Zane Carter, Bucks, 15.53; 25, Christopher Tapley, Bucks, 16.32; and 26, Isaiah Rivers, Sum, 16.65.

200 meters — 2, Billy Wray, Sum, 25.37; 4, Drew Gaudreau, Bucks, 26.14; 6, Sage Hatch, Sum, 26.87; 10, Ayden DeBeck, Bucks, 27.27; 14, Hector Orozco-Delgado, Sum, 31.60; 15, Zane Carter, Bucks, 31.66; and 16, Jack Fisher, Sum, 31.91.

400 meters — 2, Michael Johnson, Bucks, 59.57; 4, Sage Hatch, Sum, 1:04.73; and 5, Aiden Griffin, Sum, 1:05.91.

800 meters — 1, Kaleb Colson, Sum, 2:00.49; 2, Gage Bruns, Bucks, 2:08.49; 3, Jacob Brezovsky, Bucks, 2:15.93; 5, Caleb Willett, Sum, 2:25.79; 7, Asa Berry, Sum, 2:28.14; 8, Riley Hastey, Sum, 2:33.15; 10, Liam Swift, Bucks, 2:52.58; and 11, Teddy Dickson-Smith, Sum, 3:12.93.

1,600 meters — 1, William Hileman, Bucks, 4:37.94; 2, Ren Salisbury, Sum, 4:50.96; 4, Riley Hastey, Sum, 5:32.24; and 6, Liam Swift, Bucks, 6:11.40.

3,200 meters — 1, William Hileman, Bucks, 10:24.71; 2, Ren Salisbury, Sum, 10:36.22; 4, Michael Johnson, Bucks, 11:17.95; 5, Gage Bruns, Bucks, 11:58.09; 7, Asa Berry, Sum, 12:28.65.

110-meter hurdles — 1, Kai Brown, Bucks, 18.70; 2, Jarod Smith, Sum, 19.10; 3, Henry Foster, Bucks, 19.58; 4, Evan Donnell, Bucks, 19.61; 6, Jack Fisher, Sum, 21.20; and 7, Brice Lindsey, Bucks, 21.30.

300-meter hurdles — 1, Kai Brown, Bucks, 47.52; 2, Henry Foster, Bucks, 48.51; 3, Saben Tenney, Sum, 52.53; 5, Brice Lindsey, Bucks, 52.98; and 6, Jarod Smith, Sum, 53.90.

4×100-meter relay — 1, Bucksport (Kai Brown, Colin Simpson, Kamryn Webber, Hugh Jack), 48.80; 3, Sumner (Billy Wray, Logan Buteau, Julian Dennison, Jarod Smith), 51.70; and 6, Sumner (Sage Hatch, Sam Young, Aiden Griffin, Caleb Willett), 53.69.

4×400-meter relay — 2, Bucksport (Jacob Brezovski, Kamryn Webber, Henry Foster, Nathan Paulauskas), 4:07.36; 4, Sumner (Julian Dennison, Saben Tenney, Teddy Dickson-Smith, Jack Fisher), 4:38.32; and 5, Bucksport (Ayden DeBeck, Cayden Gross, Christopher Tapley, Seth Hall), 4:45.33.

High jump —1, Nathan Paulauskas, Bucks, 6-0; 2, Evan Donnell, Bucks, 5-10; 3, Billy Wray, Sum, 5-2; 5, Alex Newman-Hancock, Bucks, and Julian Dennison, Sum, 5-0; 7, Dylan Courtney, and James Palkie, Bucks, 4-9.

Pole vault — 1, James Palkie 11 Bucks, 9-6; 2, Nathan Paulauskas 12 Bucks, 9-0; and 3, Ronan Maguire 9 Bucks, 7-6.

Long jump — 1, Colin Simpson, Bucks, 21-5.5; 2, Evan Donnell, Bucks, 19-4.5; 3, Kamryn Webber, Bucks, 17-0; 6, Alex Newman-Hancock, Bucks, 16-1.5; and 10, Aiden Griffin, Sum, 15-5.5.

Triple jump — 1, Colin Simpson, Bucks, 41-11; 2, Caleb Willett, Sum, 36-4; 3, Kamryn Webber, Bucks, 34-6; 4, Jacob Brezovsky, Bucks, 33-9; and 7, Logan Buteau, Sum, 27-3.5.

Shot put — 3, Evan Trojano, Bucks, 38-0.25; 4, Adrian Russell, Bucks, 35-8.75; 5, William Bissonnette, Bucks, 34-5; 6, Garrett Carrier, Bucks, 33-9; 8, Sione Taungatua, Bucks, 31-11; 10, Azize Younes, Bucks, 28-10.75; 11, Donald Eldridge, Bucks, 27-0.75; 12, Kyle Cloutier, Bucks, 26-5.5; 13, Ronan Maguire, Bucks, 26-1; 15, Wyatt Weaver, Bucks, 24-7.5; 16, Isaiah Rivers, Sum, 22-11.5; and 17, Mason Forrest, Bucks, 20-9.

Discus — 2, Evan Trojano, Bucks, 107-9; 3, Sione Taungatua, Bucks, 96-1; 5, William Bissonnette, Bucks, 90-4; 6, Adrian Russell, Bucks, 89-5; 9, Kyle Cloutier, Bucks, 79-7; 10, Wyatt Weaver, Bucks, 74-8; 11, Garrett Carrier, Bucks, 69-9; 12, Ronan Maguire, Bucks, 66-5; 13, Mason Forrest, Bucks, 65-9; 14, Donald Eldridge, Bucks, 62-11; 15, Azize Younes, Bucks, 62-3; 16, Teddy Dickson-Smith, Sum, 59-7; 17, Sam Young, Sum, 52-8; 18, Saben Tenney, Sum, 51-10; 19, Logan Buteau, Sum, 51-0; 20, Isaiah Rivers, Sum, 48-6; 21, Wynn Therrien, Bucks, 40-0; and 23, Hector Orozco-Delgado, Sum, 37-7.

Javelin — 2, Nathan Paulauskas, Bucks, 114-6; 3, Azize Younes, Bucks, 103-4; 8, Sione Taungatua, Bucks, 88-9; 10, Evan Trojano, Bucks, 84-7.5; 12, Kyle Cloutier, Bucks, 79-1.5; 13, Jarod Smith, Sum, 78-0; 14, Cody Monreal, Bucks, 72-8; 15, Garrett Carrier, Bucks, 71-0; 16, Donald Eldridge, Bucks, 68-5; 18, Ronan Maguire, Bucks, 67-3; 21, Wynn Therrien, Bucks, 49-5; 22, Mason Forrest, Bucks, 48-2; and 23, Wyatt Weaver, Bucks, 45-4.

Leave a Reply

Your email address will not be published.