Trojan girls dominate at home track meet



BAR HARBOR — The Mount Desert Island girls dominated the competition and boys pushed for the top spot in a Friday, May 20, high school track-and-field meet hosted by the Trojans. The event also included George Stevens Academy and Sumner, among others.

The girls’ team scores were: Mount Desert Island 247, Hampden Academy 140, George Stevens Academy 70, Hermon 18, Sumner 16 and Searsport no score.

The boys’ team scores were: Hampden Academy 169, Mount Desert Island 150, Sumner 93, George Stevens 85, Hermon 48 and Searsport 21.

The girls’ individual and relay results for MDI, GSA and Sumner were:

100 meters — 1, Jenny Carr, MDI, 13.71; 2, Sarah Weaver, MDI, 13.72; 7, Jillian Eldridge, GSA, 14.77; 10, Rhiannon Sargent, Sum, 15.33; 11, Abby Parker, GSA, 15.34; 12, Clementine Bannon, GSA, 15.45; 15, Maddi Matteson, Sum, 15.86; 16, Lauren Davis, MDI, 15.92; 18, Eve Skoletsky, GSA, 26.35; and 19, Eliza Sprague, MDI, 36.46.

200 meters — 1, Sarah Weaver, MDI, 28.33; 2, Callan Eason, MDI, 28.33; 3, Jenny Carr, MDI, 28.61; 4, Azaria Long, MDI, 28.74; 6, Kathleen Stephens, GSA, 29.21; 7, Fiona St. Germain, MDI, 29.85; 9, Ryleigh Kibe, MDI, 30.57; 10, Jillian Eldridge, GSA, 31.23; 12, Sophia Murphy, MDI, 32.25; 14, Elle Yarborough, MDI, 33.08; 15, Rhiannon Sargent, Sum, 33.29; and 16, Lauren Davis, MDI, 34.20.

400 meters — 1, Callan Eason, MDI, 1:04.54; 2, Kathleen Stephens, GSA, 1:05.20; 3, Azaria Long, MDI, 1:05.91; and 6, Liberty Farmer, GSA, 1:17.28.

800 meters — 1, Amelia Vandongen, MDI, 2:27.27; 2, Thea Crowley, GSA, 2:29.90; 3, Grace Munger, MDI, 2:35.03; 4, Sophia Taylor, MDI, 2:38.03; 7, Elle Yarborough, MDI, 2:48.93; 9, Meri Rainford, MDI, 2:55.43; 10, Olivia Underwood, MDI, 2:56.39; 12, Lillian Beckwith, MDI, 3:14.08; and 13, Lexi Simard, MDI, 3:17.43.

1,600 meters — 1, Thea Crowley, GSA, 5:16.96; 2, Meri Rainford, MDI, 6:03.43; 4, Olivia Underwood, MDI, 6:24.77; 5, Oceania Black, GSA, 6:54.27; 6, Lillian Beckwith, MDI, 6:55.09; and 7, Lexi Simard, MDI, 7:07.72.

100-meter hurdles — 2, Ada Fisher, Sum, 18.58; 3, Ella Joyce, MDI, 19.06; 5, Liberty Farmer, GSA, 21.62; and 6, Iris Kimball, GSA, 28.50.

300-meter hurdles — 1, Fiona St. Germain, MDI, 51.09; 2, Jillian Eldridge, GSA, 55.26; and 3, Hope LeMoine, MDI, 56.65.

4×100-meter relay — 1, Mount Desert Island (Sarah Weaver, Jenny Carr, Azaria Long, Callan Eason), 52.66. Exhibition: George Stevens Academy (Maranda Pert, Eve Skoletsky), 1:09.22.

4×400-meter relay — 1, Mount Desert Island (Azaria Long, Fiona St. Germain, Grace Munger, Callan Eason), 4:24.11; and 2, George Stevens Academy (Oceania Black, Iris Kimball, Thea Crowley, Kathleen Stephens), 4:53.77.

High jump — 1, Kathleen Stephens, GSA, 4-10; 3, Susanna Davis, MDI, 4-6; 5, Piper Soares, MDI, 4-4; and 8, Liberty Farmer, GSA, 4-0.

Pole vault — 1, Ella Joyce, MDI, 7-0; and 6, Sophia Murphy, MDI, 5-6.

Long jump — 2, Jenny Carr, MDI, 13-10.25; 3, Ryleigh Kibe, MDI, 13-8.5; 5, Amelia Vandongen, MDI, 13-7.25; 6, Piper Soares, MDI, 12-10.75; 7, Susanna Davis, MDI, 12-8.5; 10, Lauren Davis, MDI, 11-11; 14, Hope LeMoine, MDI, 11-2.75; and 16, Rhiannon Sargent, Sum, 10-11.5.

Triple jump — 2, Amelia Vandongen, MDI, 30-9; 3, Piper Soares, MDI, 29-11.25; 6, Ryleigh Kibe, MDI, 28-3; and 7, Hope LeMoine, MDI, 25-11.75.

Shot put — 1, Molly Ritter, MDI, 34-0.25; 2, Logan Closson, MDI, 32-5.75; 3, Olivia Pratt, MDI, 32-05.5; 4, Bella Brown, MDI, 31-9; 5, Maranda Pert, GSA, 31-6; 6, Marley Wenal, GSA, 28-3; 7, Sadie Joyce, MDI, 26-0; 8, Rachel Goodwin, MDI, 23-11; 9, Kaylee Higgins, MDI, 23-3.25; 14, Eliza Sprague, MDI, 20-2; 17, Adriana Hall, GSA, 19-0.25; and 20, Eve Skoletsky, GSA, 12-4.

Discus — 1, Molly Ritter, MDI, 111-9; 2, Maranda Pert, GSA, 107-10; 3, Bella Brown, MDI, 101-6; 4, Logan Closson, MDI, 90-8; 5, Susanna Davis, MDI, 84-11; 6, Kaylee Higgins, MDI, 84-6; 7, Marley Wenal, GSA, 76-9; 10, Sadie Joyce, MDI, 61-5; and 12, Kate Chandler, GSA, 53-5.

Javelin — 2, Ada Fisher, Sum, 89-3; 3, Bella Brown, MDI, 87-6; 5, Olivia Pratt, MDI, 76-8; 7, Jenna Blodgett, GSA, 70-3; 11, Adriana Hall, GSA, 60-8; 13, Rachel Goodwin, MDI, 57-4; and 14, Sadie Joyce, MDI, 57-3; and 21, Eve Skoletsky, GSA, 24-5.

The boys’ individual and relay results for MDI, GSA and Sumner were:

100 meters — 1, Miles Burr, MDI, 11.03; 2, Leuan Howell, MDI, 11.96; 4, Billy Wray, Sum, 12.08; 5, Arden Weaver, GSA, 12.23; 6, Charlie Parker, MDI, 12.24; 8, Jesse Lower, MDI, 12.49; 9, Aiden Mitchell, MDI, 12.50; 11, Ben Baldwin, GSA, 12.53; 12, Rowan Gagne, GSA, 12.61; 13, Jake Lepper, GSA, 12.62; 14, Sage Hatch, Sum, 12.65; 15, Monte Weaver, GSA, 12.65; 16, Aiden Griffin, Sum, 12.65; 18, Eli Daigle, MDI, 12.84; 19, Philip Catanese, MDI, 13.00; 20, Julian Dennison, Sum, 13.48; 21, Logan Buteau, Sum, 13.57; 24, Charlie Parker, GSA, 13.91; 25, Saben Tenney, Sum, 14.07; 26, Jack Fisher, Sum, 14.18; 28, Ansel Tenney, GSA, 14.23; 29, Nathan Miller, Sum, 14.31; 30, James Bernard, GSA, 14.61; and 31, Victor Orozco-Delgado, Sum, 14.72.

200 meters — 1, Miles Burr, MDI, 22.77; 3, Arden Weaver, GSA, 24.76; 5, Billy Wray, Sum, 25.25; 7, Spencer Laurendeau, MDI, 25.45; 8, Monte Weaver, GSA, 25.78; 9, Rowan Gagne, GSA, 25.90; 10, Jake Lepper, GSA, 26.32; 11, Ben Baldwin, GSA, 26.45; 13, Aiden Mitchell, MDI, 26.74; 14, Ryan Davis, MDI, 26.82; 16, Sayer Williams, GSA, 27.25; 20, Sam Craighead, MDI, 28.63; 21, Jack Fisher, Sum, 28.81; 22, Jaden Lewis, GSA, 29.73; 23, Ansel Tenney, GSA, 29.95; 24, Emmett Watters, GSA, 29.99; 25, Charlie Parker, GSA, 30.09; 26, Wyatt McKechnie, GSA, 31.57; and 27, Teddy Dickson-Smith, Sum, 32.81.

400 meters — 1, Arden Weaver, GSA, 54.61; 2, Kaleb Colson, Sum, 54.62; 4, Ryan Davis, MDI, 58.03; 7, Jack Gray, GSA, 59.31; 8, Monte Weaver, GSA, 59.90; 9, Sage Hatch, Sum, 1:05.04; 10, Ansel Tenney, GSA, 1:05.30; 11, Jaden Lewis, GSA, 1:05.75; 12, Caden Wehrwein, GSA, 1:06.51; 13, Nathan Miller, Sum, 1:10.31; 14, Charlie Parker, GSA, 1:11.76; and 16, Teddy Dickson-Smith, Sum, 1:18.88.

800 meters — 3, Sam York, MDI, 2:08.59; 4, Clark Morrison, GSA, 2:08.88; 6, Sam Craighead, MDI, 2:15.70; 7, Micah Bryan, GSA, 2:16.12; 8, Liam McKernan, MDI, 2:19.82; 9, Asa Berry, Sum, 2:27.12; 12, Riley Hastey, Sum, 2:29.35; 14, Feleke Lynch, MDI, 2:33.10; 16, Erik Davis, GSA, 2:42.66; and 17, Simon Zhang, MDI, 2:43.33.

1,600 meters — 2, Kaleb Colson, Sum, 4:40.23; 3, Sam York, MDI, 4:43.66; 4, Ren Salisbury, Sum, 4:46.55; 6, Liam McKernan, MDI, 4:54.78; 10, Ira Buchholz, GSA, 5:19.51; 12, Feleke Lynch, MDI, 5:28.77; 14, Thomas Norgang, GSA, 5:36.59; 16, Erik Davis, GSA, 5:51.19; 17, Emmett Watters, GSA, 5:54.25; 18, Simon Zhang, MDI, 5:55.56; 19, Caden Wehrwein, GSA, 5:55.66; 20, Sebastian Petrak, GSA, 6:00.21; 21, Jaden Lewis, GSA, 6:14.92; and 22, Wyatt McKechnie, GSA, 6:38.45.

3,200 meters — 1, Ren Salisbury, Sum, 10:22.20; 5, Ira Buchholz, GSA, 11:13.10; and 6, Callahan Bryer, MDI, 11:24.90.

110-meter hurdles — 1, Andrew Hipsky, GSA, 17.28; 2, Caleb Willett, Sum, 18.06; 4, Jarod Smith, Sum, 19.15; 5, Eli Daigle, MDI, 20.25; 6, Jack Fisher, Sum, 20.39; 7, Sayer Williams, GSA, 20.54; and 8, Jacob Larrabee, GSA, 21.39.

300-meter hurdles — 2, Andrew Hipsky, GSA, 45.17; 3, Noah Daigle, MDI, 47.36; 4, Eli Daigle, MDI, 49.28; and 5, Saben Tenney, Sum, 56.61.

4×100-meter relay — 1, Mount Desert Island (Aiden Mitchell, Noah Daigle, Ieuan Howell, Miles Burr), 45.95; 3, George Stevens Academy (Ben Baldwin, Jake Lepper, Sayer Williams, Rowan Gagne), 49.04; and 7, Sumner (Nathan Miller, Logan Buteau, Victor Orozco-Delgado, Isaiah Rivers) 57.22.

4×400-meter relay — 2, George Stevens Academy (Clark Morrison, Jack Gray, Noah Czuj, Arden Weaver), 3:49.11; 4, Mount Desert Island (Leuan Howell, Noah Daigle, Liam McKernan, Sam York), 3:51.21; and 5, George Stevens Academy (Micah Bryan, Monte Weaver, Andrew Hipsky, Thomas Norgang), 4:03.86.

4×800-meter relay — 1, Sumner (Caleb Willett, Riley Hastey, Ren Salisbury, Kaleb Colson), 9:04.24; and 2, George Stevens Academy (Micah Bryan, Noah Czjul, Thomas Norgang, Clark Morrison), 9:07.97. Exhibition: George Stevens Academy (Jack Gray, Caden Wehrwein, Erik Davis, Emmett Watters), 10:20.76.

High jump — 1, Billy Wray, Sum, 5-6; 2, Charlie Parker, MDI, 5-6; 3, Julian Dennison, Sum, 5-2; and 5, Jarron Biekert, MDI, 5-2.

Long jump — 1, Leuan Howell, MDI, 18-11; 2, Spencer Laurendeau, MDI, 18-3.75; 5, Charlie Parker, MDI, 17-6.25; 7, Philip Catanese, MDI, 16-11; 9, Aiden Mitchell, MDI, 15-9; 10, Rowan Gagne, GSA, 15-8.75; 12, Jarron Biekert, MDI, 15-2.25; and 14, Jacob Larrabee, GSA, 13-8.5.

Triple jump — 1, Miles Burr, MDI, 43-0.5; 2, Caleb Willett, Sum, 37-8; 4, Spencer Laurendeau, MDI, 36-0.5; 5, Philip Catanese, MDI, 35-1; 6, Ira Buchholz, GSA, 33-0.5; 7, Logan Buteau, Sum, 28-0.75; and 8, Teddy Dickson-Smith, Sum, 22-5.5.

Shot put — 2, Andrew James, MDI, 39-4; 4, Jack Sullivan, GSA, 36-1; 7, Sam Ingram, MDI, 31-7; 8, Charles St Lawrence, GSA, 29-4.5; 9, Jarod Smith, Sum, 28-11.75; 13, Cody Hopkins, MDI, 24-5; 14, Isaiah Rivers, Sum, 23-1.75; and 15, Logan Spratt, GSA, 22-5.75.

Discus — 3, Andrew James, MDI, 102-11; 4, Sam Ingram, MDI, 99-7; 5, Jarron Biekert, MDI, 98-4; 7, Charles St Lawrence, GSA, 90-9; 8, Azaiah Nanson, GSA, 89-2; 9, Isaiah Rivers, Sum, 79-8; 10, Jack Sullivan, GSA, 79-7; 16, Cody Hopkins, MDI, 67-7; 17, Saben Tenney, Sum, 64-11; 19, Logan Spratt, GSA, 63-0; 21, Teddy Dickson-Smith, Sum, 55-2; 22, Victor Orozco-Delgado, Sum, 53-8; and 23, Logan Buteau, Sum, 52-1.

Javelin — 1, Philip Catanese, MDI, 112-0; 2, Azaiah Nanson, GSA, 111-1; 3, Caleb Willett, Sum, 108-5; 10, Jack Sullivan, GSA, 83-9; 16, Aiden Griffin, Sum, 67-8; 17, Logan Spratt, GSA, 65-3; 20, Victor Orozco-Delgado, Sum, 55-3; 21, Cody Hopkins, MDI, 52-7; and 22, James Bernard, GSA, 52-0.

1,600-meter racewalk — 2, Sebastian Petrak, GSA, 13:12.02.

Leave a Reply

Your email address will not be published.