Eagles soar at home track meet



ELLSWORTH — Eagle athletes certainly flew high and fast at their home nest on Saturday, April 30, as they not only hosted a handful of teams, including Deer Isle-Stonington and Sumner, but grabbed team, individual and relay firsts.

The girls team scores were: Ellsworth 164, Central 100, Narraguagus 44, Deer Isle-Stonington 15 and Sumner 12.

The boys’ team scores were: Ellsworth 225, Sumner 87, Central 32, Narraguagus 30 and Deer Isle-Stonington 1.

The Ellsworth, Sumner and DI-S girls’ individual and relay results were as follows:

100 meters — 1, Addison Laslie, Ells, 13.30; 3, Paige Sawyer, Ells, 13.86; 5, Luna Perry St. Peter, DIS, 14.07; 6, Ada Fisher, Sum, 14.30; 9, Elise Sargent, Ells, 14.99; 10, Caitlin Freeman, Ells, 15.54; 12, Sydney Libby, Ells, 15.74; 13, Maddi Matteson, Sum, 15.75; 14, Rhiannon Sargent, Sum, 15.78; 15, Adriana Richardson, Ells, 16.03; 16, Savannah Hasham, Ells, 16.12; 17, Hannah Farnsworth, Ells, 16.23; 21, Alicia Bucher, Ells, 16.54; 22, Taylor Libby, Ells, 16.55; 23, Logan Williams, Ells, 16.66; and 24, Julia Chaploney, Sum, 17.17.

200 meters — 1, Addison Laslie, Ells, 27.92; 4, Ada Fisher, Sum, 29.45; 5, Julie Mattson, Ells, 30.14; 6, Elise Sargent, Ells, 31.08; 7, Addison Atherton, Ells, 32.74; 8, Rhiannon Sargent, Sum, 33.52; 9, Savannah Hasham, Ells, 33.74; and 11, Logan Williams, Ells, 34.40.

400 meters — 1, Addison Atherton, Ells, 1:04.72; 2, Addison Nelson, Ells, 1:05.32; and 3, Ada Fisher, Sum, 1:05.60.

800 meters — 1, Addison Nelson, Ells, 2:40.82; 2, Addison Atherton, Ells, 2:44.02; 3, Caroline Mazjai, Ells, 2:46.31; 4, Miah Coffin, Ells, 2:47.82; and 8, Amie Lupo, Ells, 3:06.57.

1,600 meters — 2, Amie Lupo, Ells, 6:59.67.

3,200 meters — 1, Addison Nelson, Ells, 12:34.18.

100-meter hurdles — 1, Paige Sawyer, Ells, 17.20; 2, Tori Watkins, Ells, 18.57; 3, Adriana Richardson, Ells, 19.95; and 4, Caitlin Freeman, Ells, 20.75.

300-meter hurdles — 1, Paige Sawyer, Ells, 58.24; and 3, Adriana Richardson, Ells, 1:11.58.

4×100-meter relay — 1, Ellsworth (Julie Mattson, Addison Atherton, Paige Sawyer, Addison Leslie), 53.50; and 3, Ellsworth (Adrianna Richardson, Caitlin Freeman, Savannah Hasham, Logan Williams), 1:01.17.

4×400-meter relay — 1, Ellsworth (Miah Coffin, Caroline Mazjai, Julie Mattson, Addison Laslie), 4:36.98.

High jump — 1, Tori Watkins, Ells, 4-8; 2, Luna Perry St. Peter, DIS, 4-6; 4, Miah Coffin, Ells, 4-0; 6, Taylor Libby, Ells, 4-0; 7, Alicia Bucher, Ells, 3-10; and 8, Maddi Matteson, Sum, 3-10.

Long jump — 1, Caroline Mazjai, Ells, 15-0.25; 2, Julie Mattson, Ells, 13-9.75; 3, Sydney Libby, Ells, 12-9.5; 4, Hannah Farnsworth, Ells, 12-9.25; 5, Caitlin Freeman, Ells, 12-1.75; 7, Allcia Bucher, Ells, 11-11; 8, Logan Williams, Ells, 11-10; 10, Miah Coffin, Ells, 11-7.25; 12, Taylor Libby, Ells, 11-5.25; 14, Savannah Hasham, Ells, 11-1; 16, Cady Gleason, Ells, 9-6.5; and 18, Rhiannon Sargent, Sum, 8-9.

Triple jump — 1, Tori Watkins, Ells, 29-3.75; and 2, Hannah Farnsworth, Ells, 24-6.

Shot put — 4, Cady Gleason, Ells, 21-7; and 6, Sydney Libby, Ells, 20-8.

Discus — 6, Cady Gleason, Ells, 56-1.

Javelin — 1, Luna Perry St. Peter, DIS, 93-4; and 2, Ada Fisher, Sum, 87-2.

The Ellsworth, Sumner and DI-S boys’ individual and relay results were as follows:

100 meters — 1, Aaron Lynch, Ells, 12.16; 2, Connor Wight, Ells, 12.22; 3, Kaleb Colson, Sum, 12.26; 4, Silas Montigny, Ells, 12.39; 5, Caleb Willett, Sum, 12.66; 6, Billy Wray, Sum, 12.67; 7, Aiden Griffin, Sum, 12.93; 8, Chase Hardwick, Ells, 12.96; 9, Sage Hatch, Sum, 13.00; 11, Chris Taylor, Ells, 13.10; 13, Isaiah Hatch, DIS, 13.46; 15, Logan Buteau, Sum, 13.57; 16, Sam Kaplan, Ells, 13.69; 18, Lucas Fendl, Ells, 13.85; 19, Evan Houlsen, Ells, 14.04; 22, Jack Fisher, Sum, 14.34; 25, Victor Orozco-Delgado, Sum, 14.60; 26, Hector Orozco-Delgado, Sum, 14.68; and 27, Nathan Miller, Sum, 14.71.

200 meters — 1, Aaron Lynch, Ells, 24.75; 2, Kaleb Colson, Sum, 24.89; 3, Connor Wight, Ells, 25.48; 4, Billy Wray, Sum, 25.81; 5, Chase Hardwick, Ells, 25.90; 6, Sam Kaplan, Ells, 26.16; 7, Isaiah Hatch, DIS, 26.55; 8, Aiden Griffin, Sum, 26.69; 9, Rowan Tate, Ells, 26.80; 10, Sage Hatch, Sum, 27.24; 12, Lucas Fendl, Ells, 27.75; 13, Chris Taylor, Ells, 28.20; 14, Isaiah Lord, Ells, 28.28; 16, Connor Robinson, Ells, 28.83; 19, Hector Orozco-Delgado, Sum, 31.07; 20, Jack Fisher, Sum, 31.09; 21, Asa Berry, Sum, 32.36; and 22, Teddy Dickson-Smith, Sum, 34.93.

400 meters — 1, Kaleb Colson, Sum, 53.73; 2, Caleb Willett, Sum, 56.95; 3, Ren Salisbury, Sum, 58.76; 4, Chase Hardwick, Ells, 59.02; 5, Isaiah Hatch, DIS, 59.81; 6, Darren Easler, Ells, 1:00.73; 7, Logan Rowell, Ells, 1:01.57; 8, Chris Taylor, Ells, 1:02.95; 9, Sage Hatch, Sum, 1:03.12; 10, Lucas Fendl, Ells, 1:05.83; 11, Thomas Hilton, Ells, 1:07.72; 12, Asa Berry, Sum, 1:07.81; 13, Jack Fisher, Sum, 1:16.42; 14, Nathan Miller, Sum, 1:16.97; and 15, Teddy Dickson-Smith, Sum, 1:19.29.

800 meters — 1, Ren Salisbury, Sum, 2:16.36; 2, Matthew Cormier, Ells, 2:22.33; 3, Connor Robinson, Ells, 2:29.74; 5, Riley Hastey, Sum, 2:33.26; 6, Logan Rowell, Ells, 2:36.61; 9, Isiah Corson, Ells, 2:53.96; and 12, Christian Hesseltine, Ells, 3:08.29.

1,600 meters — 1, Matthew Cormier, Ells, 5:29.15; and 3, Alex Dewitt, Ells, 5:52.27.

3,200 meters — 1, Ren Salisbury, Sum, 10:49.12; 2, Riley Hastey, Sum, 12:27.85; and 3, Darren Easler, Ells, 12:39.33.

110-meter hurdles — 1, Drew Pierson, Ells, 19.19; 2, Rowan Tate, Ells, 19.38; and 4, Jack Fisher, Sum, 21.49.

300-meter hurdles — 1, Rowan Tate, Ells, 48.92; and 2, Saben Tenney, Sum, 55.41.

4×100-meter relay — 1, Ellsworth (Connor Wight, Sam Kaplan, Silas Montigny, Aaron Lynch), 47.56; 2, Sumner (Nathan Miller, Logan Buteau, Billy Wray, Aiden Griffin), 51.64; and 5, Sumner (Sage Hatch, Saben Tenney, Sam Young, Victor Orozco-Delgado), 58.84.

4×400-meter relay — 1, Ellsworth (Silas Montigny, Logan Mcgowan, Chase Hardwick, Drew Pierson), 4:03.94; and 2, Sumner (Kaleb Colson, Cabel Willett, Ren Salisbury, Riley Hastey), 4:06.01.

4×800-meter relay — 1, Ellsworth (Connor Robinson, Darren Easler, Alex Dewitt, Matthew Cormier), 9:48.95; and 4, Sumner (Riley Hastey, Asa Berry, Saben Tenney, Nathan Miller), 10:58.04.

High jump — 1, Drew Pierson, Ells, 5-10; 2, Logan McGowan, Ells, 5-4; and 3, Billy Wray, Sum, 5-2.

Pole vault — 1, Logan Mcgowan, Ells, 9-0; and 2, Darren Easler, Ells, 7-6.

Long jump — 1, Silas Montigny, Ells, 19-4.75; 2, Aaron Lynch, Ells, 17-3.5; 3, Logan McGowan, Ells, 17-3; 4, Evan Houlsen, Ells, 16-7.25; 6, Sam Kaplan, Ells, 15-8.25; 9, Aiden Griffin, Sum, 14-11.75; and 12, Christian Hesseltine, Ells, 11-11.75.

Triple jump — 1, Drew Pierson, Ells, 38-3.75; 2, Caleb Willett, Sum, 35-10.75; and 5, Logan Buteau, Sum, 26-6.

Shot put — 1, Casey Ryan McDonald, Ells, 36-10.75; 2, Andrew Herrick, Ells, 36-0; 3, O’Brien Robinson, Ells, 34-8.25; 5, Landon Roberts, Ells, 31-2; 6, Benjamin Tate, Ells, 30-4.5; 7, Wesley Keim, Ells, 30-4; 9, Thomas Hilton, Ells, 27-2; 10, Isaiah Lord, Ells, 25-7; 12, John Allen, Ells, 24-9; and 13, Isaiah Rivers, Sum, 24-3.75.

Discus — 1, O’Brien Robinson, Ells, 102-0; 2, Casey Ryan McDonald, Ells, 100-1; 3, Andrew Herrick, Ells, 87-11; 4, Landon Roberts, Ells, 85-4; 5, Isiah Corson, Ells, 85-2; 7, Wesley Keim, Ells, 75-7.5; 8, Benjamin Tate, Ells, 68-9; 9, Thomas Hilton, Ells, 61-8; 10, John Allen, Ells, 61-0; 11, Logan Buteau, Sum, 59-8; 12, Saben Tenney, Sum, 57-4; 13, Teddy Dickson-Smith, Sum, 57-1; 14, Sam Young, Sum, 52-0; 16, Victor Orozco-Delgado, Sum, 37-2; and 17, Hector Orozco-Delgado, Sum, 32-6.

Javelin — 2, Andrew Herrick, Ells, 106-0; 3, Wesley Keim, Ells, 99-9; 4, Casey Ryan McDonald, Ells, 99-5; 8, Evan Houlsen, Ells, 93-4; 9, O’Brien Robinson, Ells, 85-3; 10, Isaiah Lord, Ells, 79-3; 11, Landon Roberts, Ells, 77-1; 13, Asa Berry, Sum, 66-7; 14, Christian Hesseltine, Ells, 58-5; 15, Logan Rowell, Ells, 58-2; 17, John Allen, Ells, 45-9; and 18, Victor Orozco-Delgado, Sum, 42-0.

1,600-meter racewalk — 1, Isiah Corson, Ells, 9:53.61; and 2, Felix Markosian, Ells, 11:01.75.

Leave a Reply

Your email address will not be published.